+48 530 231 905 4sped@4sped.pl

Aktualności / Wytyczne Dotyczące Uproszczonego Określania Wartości Celnej

Informacje dla Przedsiębiorców od Departamentu Ceł

21 maja 2024 roku Departament Ceł w Ministerstwie Finansów opublikował polską wersję wytycznych dotyczących uproszczonego określania elementów wartości celnej, na podstawie art. 73 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 oraz art. 71 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2015/2446.

Pełne wytyczne w języku polskim można pobrać ze strony podatki.gov.pl.

Uproszczone Określanie Wartości Celnej – Na Czym Polega?

Uproszczone określanie wartości celnej pozwala przedsiębiorcom ustalać wartość celną towarów, gdy w momencie powstania długu celnego brakuje pełnych danych do jej określenia. Na przykład, opłaty licencyjne mogą być znane dopiero po odsprzedaży towarów. Dzięki tej procedurze przedsiębiorcy unikają kosztownych zgłoszeń uproszczonych i związanych z nimi licznych zgłoszeń uzupełniających.

Główne Korzyści dla Przedsiębiorców

Uproszczone określanie wartości celnej przynosi przedsiębiorcom kilka istotnych korzyści:

  • Eliminacja Zgłoszeń Uzupełniających: Deklarowana wartość celna nie jest traktowana jako wartość prowizoryczna, co eliminuje konieczność składania dodatkowych zgłoszeń do organów celnych.
  • Redukcja Kosztów i Oszczędność Czasu: Procedura zmniejsza obciążenie administracyjne i koszty związane z handlem międzynarodowym.

Jak Składać Wnioski?

Wnioski o pozwolenie na uproszczone określanie wartości celnej można składać za pomocą elektronicznego unijnego systemu decyzji celnych (platforma CDS). System ten jest dostępny zarówno dla pozwoleń stosowanych wyłącznie w Polsce, jak i w innych państwach członkowskich UE.

Dodatkowe Informacje

Szczegółowe wytyczne są dostępne na stronie internetowej Komisji Europejskiej w sekcji „Podatki i Unia Celna”. Angielskojęzyczna wersja wytycznych jest również dostępna, co ułatwia dostęp do informacji dla międzynarodowych przedsiębiorców.

Podsumowanie

Wprowadzenie uproszczonego określania wartości celnej to ważne ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy nie mają pełnych danych w momencie powstania długu celnego. Nowe wytyczne, opracowane przez Komisję Europejską i zatwierdzone przez Grupę Ekspertów Celnych, mają na celu uproszczenie procedur celnych i zmniejszenie obciążeń administracyjnych, co wspiera efektywny i mniej kosztowny handel międzynarodowy.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i chcesz skorzystać z tych udogodnień, zapoznaj się z pełnymi wytycznymi na stronie Komisji Europejskiej i złóż wniosek przez platformę CDS.